Úvod: Koronaviry způsobují onemocnění u zvířat i u lidí. Také se šíří od zvířat k lidem a mohou přežívat v lidské populaci. U lidí způsobují respirační infekce od běžného nachlazení až po závažnější onemocnění, jako je Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) a Těžký akutní respirační syndrom (SARS). COVID-19 je nová epidemie, která byla poprvé hlášena z čínského Wu-chanu v prosinci 2019 a je způsobena novým typem koronaviru (2019-nCoV).

Smrtnost: Onemocnění je závažnější u lidí, kteří jsou starší, mají již nějaké onemocnění a slabý imunitní systém. Jeho smrtnost je kolem 3,4 %, ale u pacientů nad 80 let se zvyšuje až na 14,8 %.

Přenos: Onemocnění se přenáší z člověka na člověka kapénkami vyloučenými při kašlání nebo kontaktem s infikovanými povrchy (např. dotykem ruky s povrchem předmětu, na kterém ulpěl virus, a následným dotykem očí, nosu nebo úst). Odhaduje se, že COVID-19 je výrazně nakažlivější než sezónní chřipky, MERS a SARS, ale méně nakažlivé než spalničky.

Příznaky: Mezi nejčastější příznaky nemoci COVID-19 patří horečka, únava a suchý kašel. Z každých šesti nakažených lidí onemocní jeden člověk vážně a rozvinou se u něj dýchací obtíže. Současné odhady naznačují, že příznaky se obvykle objeví mezi 1. a 14. dnem od nakažení.

Diagnóza: Vychází z příznaků a pozitivního krevního testu.

 

Prevence a léčba: V současné době na COVID-19 neexistuje vakcína ani konkrétní lék, ale řada léků se již testuje. Postiženým je poskytována léčba symptomatická a podpůrná. Lidé s vážným průběhem nemoci by měli být hospitalizováni. Při odpovídající podpůrné péči se většina pacientů zotaví. Snaha o prevenci proto spočívá v minimalizaci přenosu z člověka na člověka a z předmětu na člověka.

1. Myjte si často ruce: Dbejte o pravidelnou a důkladnou hygienu rukou, buď je myjte mýdlem a vodou, nebo čistěte gelem na alkoholové bázi.

2. Dbejte na respirační hygienu: Kašlete a kýchejte do papírového kapesníku, který okamžitě vyhoďte, a pokud žádný nemáte, použijte loket.

3. Udržujte společenský odstup: Udržujte nejméně dvoumetrovou vzdálenost mezi sebou a kýmkoliv, kdo kašle nebo kýchá. Jakmile se epidemie rozšíří a objeví se více komunitních přenosů (u nichž je zdroj infekce těžké přesně zjistit), budou zavedena přísnější opatření jako zákaz velkých shromáždění, uzavření svatostánků a škol. Postup epidemie lze omezit také tím, že se nebudeme objímat, podávat si ruce nebo si jimi plácat, vyhneme se tradičním letmým polibkům na tváře a nebudeme používat k jídlu nebo k pití stejné nádobí

4. Vyhýbejte se dotýkání očí, nosu a úst

5. Čistěte a desinfikujte objekty a povrchy, kterých se často dotýkáte, zejména ty sdílené, a to pomocí běžných čistících sprejů a hadříků.

6. Pokud máte kašel, horečku nebo potíže s dýcháním:

  • Zůstaňte doma.
  • Neprodleně telefonicky kontaktujte lékaře nebo volejte na koronavirovou infolinku či na jinou podobnou linku pomoci.
  • Vyhněte se kontaktu s lidmi kolem vás.
  • Nechoďte rovnou k lékaři ani na pohotovost.

Pro více informací: Doporučujeme spoléhat se na důvěryhodné, oficiální, průběžně aktualizované informace.

Světová zdravotnická organizace: World Health Organization WHO
Odkaz Světové zdravotnické organizace na téma prevence: https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=bPITHEiFWLc&feature=emb_logo
Odkaz na video – jak si správně mýt ruce: https://www.youtube.com/watch?v=jvcvvRp3lsY&feature=youtu.be
Odkaz na video – jak správně dodržovat respirační hygienu: https://www.youtube.com/watch?v=M3_rFPtQgKE&feature=youtu.be

Pro Švýcarsko:
Kantonální zdravotní orgány
Federální úřad pro národní zdraví FOPH

Dr. Manoj Kurian MD, koordinátor, Ekumenická advokátní aliance SRC (WCC – Ecumenical Advocacy Alliance) – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dr. Mwai Makoka MBBS, programový manažer, Zdraví a léčení (Health & Healing) –
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ženeva 9. 3 . 2020

Překl. KV


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz