Současná situace s pandemií Covid-19 neumožňuje běžné konání bohoslužeb. Česká televize a Český rozhlas po dohodě s ERC a ČBK budou vysílat každou neděli bohoslužby, podobně postupuje i Tv Noe, Radio Proglas a další kanály. Nicméně pro mnoho věřících by bylo povzbuzující moci se účastnit na dálku bohoslužby ve svém vlastním kostele se svým vlastním farářem nebo farářkou. Generální sekretář ERC Petr Jan Vins proto připravil velmi jednoduchý návod, který umožní bez velkých technických nákladů a zkušeností živý přenos prakticky odkudkoli.

Způsobů jak udělat živý přenos je bezpochyby více. Pokud má člověk poloprofesionální nebo profesionální techniku a k dispozici technika, který má s něčím takovým zkušenosti, nemusí s tímto návodem ztrácet čas. Je určený těm, kdo by to chtěli amatérsky a bez zkušeností a bez nákladného vybavení v současné krizové situaci vyzkoušet. Na této úrovni se přenosu skutečně nemusíte bát a lze ho dobře zvládnou i zcela bez zkušeností.

Pro jednoduchý přímý přenos bohoslužby potřebujeme:

  1. kameru
  2. mikrofon
  3. internetové připojení
  4. počítač

Pokud jde o kameru, lze dobrých výsledků docílilt i se základní webkamerou, jejíž cena se pohybuje kolem 2000 Kč. Praktický příklad níže je natáčen webkamerou Logitech Webcam C920. Lze samozřejmě použít i lepší kamery, pokud je máte k dispsozici a umožňují živé propojení do počítače. Webkameru můžeme připnout přímo na počítač, na vetší kameru je zapotřebí mít stativ.

Pokud jde o mikrofon, opět vycházíme z toho, co je k dispozici. Webkamery mívají vestavěné malé stereo mikrofony, které mohou dostačovat. U větších kostelů, kde je výraznější echo (zvláště když jsou prázdné) se hodí, když má mikrofon směrovou funkci. Pokud máme mikrofon separátně, je dobré ho pevně uchytit např. na stativ a je-li směrový, namířit tak, aby měl co nejlepší příjem. Někdy to chce trochu experimentování, i s tím, z jaké vzdálenosti je člověk ještě dobře slyšet a je mu rozumět. Příklad níže je zaznamenávaný integrovanými mikrofony ve webkameře.

Třetím nezbytným komponentem je intermetové připojení. Pokud máte v kostele WiFi, máte vyhráno, pokud ne, můžete si ji vyrobit pomocí mobilního hotsporu. Je dobré snažit se o co nejsilnější signál, aby byl přenos stabilní. Pokud máte WiFI například na faře a do kostela dosahuje jen slabě, můžete použít extender - "prodlužovač" WiFi signálu, což je zařízení, které stojí pár set korun.

Máme-li kameru, mikrofon i internetové připojení, potřebujeme už jen softwarové nástroje na realizaci přenosu. Doporučit můžeme program OBS Studio, který je zdarma. V něm přidáme vstupní kanály - kameru, případně externí mikrofon. Je možné mít i více vstupních kanálů, pokud je někdo v průběhu nahrávání může přepínat. V nejjednodušší konfiguraci ale máme jen jeden vstupní kanál (kameru s mikrofonem) a ten nám vystačí na celou bohoslužbu.

Následně si musíme zvolit na jaké platformě budeme vysílat. Obvyklý je buď Facebook nebo Youtube. Pro další výklad zvolíme případ Facebooku, ale na Youtube vše funguje velmi podobně (jen pozor, je třeba mít ověřený účet, což se potvrzuje SMS a trvá to cca 24 hodit, takže je na to třeba myslet předem).

Na Facebooku půjdeme do funkce "Creator Studio" (pokud nevíte, jak ji najít, prostě to zadejte do google a vyskočí v prvním odkazu). Vpravo nahoře je tlačítko "Go live", které zmáčkneme. Pokud spravujeme více facebookových stránek, vybereme tu, za kterou budeme streamovat a dostaneme se do nastavení.

Pokud si celý postup chceme vyzkoušet nanečisto (což je doporučeno), zaškrtneme ve sloupci vlevo úplně dole "publish as test broadcast". To znamená, že živý přenos uvidí jen správci stránky, ne veřejnost. To je velmi užitečné, protože si můžete vyzkoušet všechny postavení, místa odkud mluvit, i kvalitu snímaného obrazu a zvuku přeně tak, jak je uvidí divák.

Ať už nanečisto nebo naostro, důležitý je následující krok. V nastavení Facebooku se nám zobrazuje „Stream Key“ – dlouhá série znaků. Ten si okopírujeme a vložíme ho v nastavení do streamovacího programu (v našem případě OBS Studia pod záložkami Soubor -> Nastavení -> Vysílání). Vložením kódu jsme propojili OBS Studio, které snímá kameru a mikrofon s Facebookem, který bude video publikovat.

Následně klikneme v OBS Studiu na „začít vysílat“ – tím se začne posílat z programu do Facebooku. Ve Facebooku klikneme vlevo dole na „Go Live“ a během několika vteřin by se měla ukázat obrazovka s živým přenosem. V tento moment už můžeme všechno nechat a začít se věnovat bohoslužbě. Přenos běží. Po skončení jen klikneme na tlačítko ukončit přenos a živé vysílání se ukončí a zůstane na vaší stránce uložené jako video i pro pozdější zhlédnutí.

Jak vidíte, je celý postup v zásadě velmi jednoduchý a lze ho zvládnout i bez náročného vybavení a zkušeností.

Příklad záznamu bohoslužby, zhotovený přesně touto jednoduchou technikou, naleznete zde: https://www.facebook.com/starokatolickakatedrala/videos/842628209574236/

Mnoho zdaru a požehnání přeje
Petr Jan Vinš


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz