b_270_270_16777215_0_0_images_21_Sandra_Silná.jpg

Rozhovor s farářkou Sandrou Silnou: „Nejlepší by bylo mít nízkoenergetické kostely, ale já mám problém prosadit i kohoutkovou vodu.“ V pořadu Vertikála Českého rozhlasu Plus, hovoří s Markem Drápalem, debatu moderuje Lucie Vopálenská.

Farářka Československé církve husitské Sanrda Silná by si sice přála kázat v nízkoemisním kostele se zelenou střechou a solárními panely, ale uznává, že k tomu je v českém prostředí ještě daleko. „Některé naše kostely jsou památkově chráněné a vlastně je problém je i důsledně tepelně izolovat. Já se ale někdy potkávám s jistou nechutí měnit zajetá pravidla, jako třeba že se kupovalo na shromáždění jednorázové nádobí,“ popisuje ekologické otázky na každodenní úrovni církví.

Ve své farnosti prosazuje Silná například pití vody z kohoutku před tou balenou. „Bylo mi řečeno, že někteří lidé by to nechtěli, nepili, že starší lidé by to nepochopili a tak. Já vlastně nevím, do jaké míry je to alibismus a do jaké míry je to skutečně nechuť zkusit to jinak a přesvědčit ty skálopevně zaryté lidi ke změně,“ uvažuje Silná.

Připouští ale, že některé kroky motivované snahou šetřit životní prostředí jsou finančně náročné. „Vím, že pro některé farnosti může být opravdu díra do rozpočtu, když se rozhodnou nakoupit třeba úsporné žárovky pro celý kostel a přidružené prostory.“

Marek Drápal, předseda poradního sboru pro otázky životního prostředí při Synodní radě českobratrské, věří, že křesťané by měli jít příkladem a chovat se co nejekologičtěji: „Beru to vážně, protože vnímám, že tato země je nám jen jaksi propůjčena a že ji potom odevzdáme svým dětem.“

Pozn. redakce aktualne.ccsh.cz - připomínáme k této problematice naše jiné příspěvky na toto téma:

 Poslechněte si celou Vertikálu. Debatu moderuje Lucie Vopálenská.

 


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz