b_270_270_16777215_0_0_images_22_Blanenský_kostel_o_čtvrtém_adventním_víkendu_L.P.jpg

V pátek 16. 12. 2022 nás mile překvapila nebývalá sněhová nadílka i u nás na jihu Moravy. Cestou při návratu z pohřebního obřadu v Rousínově jsem si říkal, kolik lidí dnes doklouže v Blansku na večerní varhanní koncert. Jeden z našich varhaníků, který je zároveň jedním z nejlepších v Brně, Mgr. Martin Jakubíček, virtuózně zahrál varhanní koncert u nás v blanenském Dřevěném kostele. Jednotlivé skladby prokládal humornými příhodami ze životů jednotlivých skladatelů. Přes sedmdesát účastníků koncertu nejenom tleskalo, ale i zasmálo se a skvěle se pobavilo. 

Do sobotního rána 17. 12. 2022 jsme se probudili s další sněhovou nadílkou, přičemž opravdu věrní účastníci ranních bohoslužeb se po šesté hodině ranní trousili s lucerničkami do kostela jak v Karafiátových Broučcích. Bratr kostelník Honza už od 5:30 hodin odhrnoval sníh. Nakonec se nás sešlo dvacet pět účastníků. Po každých rorátech následuje společná snídaně, kterou jsme tentokrát zakončili někteří z účastníků i společnou rozcvičkou. Bylo nám hned v mrazivém sobotním ránu tepleji. 

Během letošního roku L. P. 2022 bylo v naší NO Blansko 91 křtů dětí i dospělých, 22 pohřbů, ale také 131 svatebních obřadů. Poslední svatební obřad tohoto roku byl v sobotu 17.12., ale nikoli v kostele. Snoubenci si přáli mít krásný zimní svatební den v přírodě, což se jim podařilo nad všechna očekávání. Kousek za Blanskem v obci Újezd u Boskovic bylo pěkně nasněženo, na místě obřadu bylo 30 cm sněhu… Takže nejen nevěsta byla v bílém. Varhaník Martin Jakubíček říkal, že má víc promrzlé ruce, než včera na pohřbu v rousínovském kostele. 

Na 4. adventní neděli 18. 12. 2022 jsme slavili v úvodu bohoslužeb svátost Pokání, jak se u  nás říká Vánoční zpovědi. I přes poměrně velký mráz sto dvacet účastníků vyslechlo zvěst z Matoušova evangelia 1, 18-25. Naši zpěváci spolu s varhanicí během večeře Páně připravili trojhlasný kánon Magnificat. Varhanice Nikola Slavíčková spolu s trumpetistou Martinem Kakáčem pro nás připravili opravdu slavnostní bohoslužby. 

Každou neděli po bohoslužbách ještě část účastníků bohoslužeb rádo posedí v sále na faře. V civilním povolání pracuji jako stavbyvedoucí. A rovněž majitel naší firmy chodí pravidelně na bohoslužby i různá setkání. Na pátečním firemním večírku mi říká: „Nesmíme zapomenout vzít také nějaké občerstvení na nedělní posezení po bohoslužbách." To jsme však netušili, jaké nás čeká ještě jiné občerstvení. Bratr Jirka Forst s manželkou Marcelkou jsou jedni z těch, kdo pro různá setkání ve farnosti připravují občerstvení a vaří skvěle guláše. Před 14 dny jsme naslouchali evangeliu o Janu Křtiteli: „...potravou mu byly kobylky a med divokých včel." (Matouš 3, 4b) Jirka se rozhodl nám dát evangelium také ochutnat. Připravil nám menu Jana Křtitele. Ne každý si na ně troufl, ale nejlepšími strávníky byli ti nejmenší. Manželky říkali svým drahým polovičkám: "Jestli to sníš, tak už Ti nedám nikdy pusu.“  Chlapská odpověď zněla: „Jsme u nás na jihu Moravy, dáme si na to štamprlu slivovice a nic nepoznáš...budeš z kostela dom řídit auto ty!"

Večer se konal poslední nedělní adventní koncert, u nás velmi oblíbené cimbálové muziky Majerán. Lidová hudba se i u nás těší oblibě. Přišlo více než sto třicet spokojených posluchačů, přičemž si mnozí rádi s muzikanty zazpívali. 

Čeká nás poslední týden adventu před vánočními svátky a to se setkáváme k ranním bohoslužbám každý den v 6:30 hodin. 

Bohu díky za živé společenství s Kristem i mezi sebou navzájem. 
Jsme jedno společenství, ač jsme každý malinko jiný, přece nám to není jedno!

S vděčností Martin Kopecký, farář

Blansko Blansko Blansko
Blansko Blansko Blansko
Blansko Blansko Blansko
Blansko Blansko Blansko
Blansko Blansko Blansko
Blansko Blansko Blansko


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz