b_270_270_16777215_0_0_images_articles_PHOTO-2020-04-04-13-02-44_1.jpg
Pomoci mohou také inteligentní technologie, aneb Akademie techniky 4.0 tiskne respirátory

RAKOVNICKO. Respirátory, roušky a další ochranné pomůcky jsou teď potřeba více, než kdy jindy. Jejich nedostatek řeší například i programátoři za pomocí 3D tiskáren. Respirátory tak nyní tisknou školy, kluby ale i jednotlivci. Pomoci chce také rakovnická Akademie Techniky 4.0, která aktivně spolupracuje s NO CČSH v Rakovníku. Vyvinuli prototyp respirátorů, které chtějí nechat certifikovat a dále se zabývají výrobou ochranných štítů.

„Na jednom serveru jsme si stáhly vzor respirátoru, který na dále vyvíjíme. Upravujeme tvary a dodáváme do nich filtry,“ prozradil Projektový manažer Akademie Techniky 4.0 bratr a člen NO CČSH v Rakovníku Miroslav Vrána.

Jelikož mají více tiskáren, chtějí tisknout více velikostí. Zatím pracují na dvou typech, přičemž jeden z nich je rozkládací. „Jeden respirátor je rozkládací, jeden je zatavený napevno. Vytisknete desku, která se pod 60 stupňovou teplotou ohřeje a naohýbá do tvaru, který potřebujete. A buď to máte tak, že to poskládáte tak jako origami, a nebo to může mít cvoky, do kterých se další díly zacvaknou,“ vysvětlil.

V současné době jednají s jednou společností o dodávce filtrační textilie. Pokud by to nevyšlo, mají v záloze ještě nanotextílie. „Poté by respirátor splňoval ochranu FFP2 .“

Pokud vše dobře dopadne, respirátory by chtěli dodávat do nemocnic a všude tam, kde budou potřeba. „Jde ale teprve o prototyp, na kterém je ještě spoustu práce,“ upozornil bratr Miroslav Vrána. A v akademii nezahálí a už se pustili také do tisku ochranných štítů, které vytváří a tiskne na akademii zapůjčených tiskárnách členka Akademie techniky 4.0 a žákyně 5 třídy ZŠ v Mutějovicích Eliška Hurdová .

Veškeré informace naleznete na stránkách www.technikum-academy.cz

Technika rakovník Technika rakovník Technika rakovník
Technika rakovník Technika rakovník Technika rakovník


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz