b_270_270_16777215_0_0_images_articles_blesk.jpg

Článek na Zprávách Blesku.cz: Řada Čechů na Velikonoční pondělí musí oželet tradiční zvyky - především pomlázku a obcházení známých či sousedů. Pro věřící však měly být Velikonoce vrcholem roku. Liturgického. Nejdůležitější svátek pro křesťany však notně utrpěl „diktátem“ koronaviru. Pandemie zasáhla věřící těžce. V Česku nemohou do kostelů, omezení však platí i jinde ve světě. Kněží z Církve československých husitů Blesk Zprávám líčí, jak karanténa změnila tradiční Velikonoce a co si mají lidé nyní počít.

Pandemie koronaviru se dotkla nejen jednotlivců, ale i celých společenství. Obrovský vliv má karanténa a mimořádná opatření také na věřící. Během Velikonoc to pociťují i kněží, kteří celebrují v prázdných kostelech a vše přenáší pomocí internetu. Shodují se přitom, že se nyní lidé obrací na církev více, než měli ve zvyku. 

Po celém světě si věřící, ale i nevěřící nyní připomínali poslední dny Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání. Zvyky velí, abychom se na škaredou středu, kdy Jidáš zradil Ježíše, nemračili, či abychom na Bílou sobotu zapálili svícen a osvětlili tak temnotu v den, kdy Ježíš spočíval v hrobě. Na nedělní Boží hod velikonoční pak připadly ceremonie, na které však věřící osobně vyrazit nemohli.

Zatímco ostatní trápí na Velikonoční pondělí to, že nemohou vyjít na koledu a na „šupání“ žen ve svém okolí, křesťané zažívali perné chvíle právě v uplynulém pašijovém týdnu. Tradičně se totiž právě v tento týden připravovali na 50denní období Velikonoc, které končí oslavou letnic. Ty jsou symbolem seslání Ducha svatého na Zemi. 

„Pro křesťany je tento týden klíčový v rámci celého roku, prožíváme Velikonoce, velikonoční týden a já rozumím, že pro řadu křesťanů je velmi bolestivé, že nemohou prožívat tyto svátky ve společenství tak, jak je zvykem, tradicí a jak je to také hluboce vlastní křesťanům,“ uvedl minulý týden ve Sněmovně bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Jak oslavit bezpečně Velikonoce, radila věřícím např. Česká biskupská konference. Ta byla podle Výborného v kontaktu s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. 

Církev pak mj. odsunula i křty dospělých, jak uvedla v tiskové zprávě ČBK Monika Klimentová. ČBK také vydala výzvu, aby si věřící na Bílou sobotu vyzdobili svá okna rozsvícenou svíčkou, nebo alespoň ikonou Ježíše Krista. 

Kněz přiznal: Zpívání do počítače? Připadám si trochu jak blázen

Pro věřící je mimo jiné důležitý kontakt se svými blízkými. To je ale v těchto dnech kvůli opatřením téměř nemožné, stejně tak návštěva kostela. Veselé velikonoční festivaly a atypické bohoslužby se letos také konat nemohou, což je pro mnoho věřících velkou ránou. 

„My jsme zvyklí např. na květnou neděli dělat průvody s kočičkami a i v dalších dnech trošku jiné bohoslužby. Často se na to všichni těší a děti taky. Že je to něco jiného. Má to atmosféru a v člověku to zanechává vzpomínku. Opravdu je to prožívání příběhu ukřižování i vzkříšení. Teď to je všechno po netu,“ zmínil pro Blesk Zprávy husitský kněz Filip Sedlák. 

Církev se musela situaci přizpůsobit a právě přenášení bohoslužeb bylo shovívavou variantou. Pustit si svého kněze můžete na internetu, na facebooku, ale i v rádiu a televizi. „Někdo je odtažitý, že to je špatně a dělat by se to nemělo,“ doplňuje Sedlák s tím, že sám byl trošku skeptický. 

„Sám si připadám trochu jako blázen, když sleduji bohoslužby kolegů, sedím před počítačem a zpívám ze zpěvníku a modlím se, ale jinak to nejde. Když se odvoláváme k Bohu, který je nad časem a prostorem, tak by nám to vadit nemělo, ale to jsou hezké teoretické řeči, ale prakticky je to o tom to zkusit…,“ konstatoval. 

Modlení na dálku

„Třeba zelený čtvrtek je velmi významným dnem, kdy se jako duchovenstvo scházíme. Zapalujeme svíce, žehnáme olejem, umýváme nohy - takto jsme se jen na dálku modlili,“ přidává se pro Blesk Zprávy také jáhen z Církve československé husitské Samuel Vašin. Doporučuje pak stránky CČSH, Hus TV nebo Plzeňské diecéze CČSH, kde se mohou lidé dočíst o aktualitách. 

Online je v koronavirové době i papež František. Ten na Velkou noc, tedy v neděli, žehnal Urbi et Orbi (městu a světu) prázdné Bazilice Svatého Petra ve Vatikánu. Přímý přenos sledovaly statisíce lidí po celém světě. 

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/640511/nejen-zkazena-pomlazka-cesi-hledaji-viru-rika-knez-o-velikonocich-pod-diktatem-viru.html

 

 


Nejnovější z ccsh.cz

Další aktuality pokračují na ccsh.cz